Facebook’a Reklam Nasıl Verilir?

Facebook’a reklam vermek, marka bilinirliliğini ve erişimi arttırmak amacı ile kullanılmaktadır. Ürün ve hizmetleri tanıtmak/satışını sağlamak, hedef kitleye bilgi ulaştırmak için kulanılan stratejik bir yöntemdir.

Reklam çıkmadan önce dikkat edilmesi gerekenler:

Facebook’a reklam vermeden önce bir plan dahilinde ilerlemeniz sizlerin reklam stratejinizi en olumlu şekilde etkilemeye yardımcı olacaktır. Peki nedir bu dikkat edilmesi gereken püf noktalar?

1-Hedef Kitleyi Belirlemek

Özel hedef kitlelerinizi oluşturmanız kalıcı erişimler elde etmenize yardımcı olacaktır. Hedefiniz doğrultusunda belirlediğiniz kitleler doğrudan hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

2-Reklamlar İle İlgili Video Oluşturmak

Bilinirlilik sağlamak için, müşterilerin aklında kalmasını sağlamak için oldukça önemli bir noktadır. Reklamlarınızın videolarını oluştururken göze çarpıcı ve akılda kalmasına katkı sağlayacak detaylar üretip videonuza yansıtmanız daha etkili geri dönüşler almanızı sağlayacaktır. İnsanları yormayacak ve vermek istediğiniz mesajı sessiz biçimde anlamalarını sağlamanız çok önemli.

3-Çarpıcı Görsel-Canlı ve Parlar Renkler

Facebook’a reklam verirken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta; göze hitap etmeyen (siyah, beyaz vb.) renkler ve Facebook’un kurumsal rengi olan maviyi çok tercih etmemeniz gerektiği. Mavi tercihiniz Facebook’un kurumsal rengi ile birbirine girebilir ve reklamın çekiciliğini düşürebilir. Önerilen renkler; yeşil, sarı, turuncu, kırmızı ve sarı olarak belirtilebilir.

4-Müşterilerinizi Harekete Geçirin

Reklamlarınızda bir buton veya müşterilerinizin harekete geçmesini sağlayacak bir araç ekleyin. Onlara ne yapmaları gerektiğini söyleyin (şimdi alışveriş yap, şimdi başvuru yap, şimdi ara…). Bu şekilde müşterileriniz reklamınızı gördüğünde bir sonraki adımda ne yapacaklarını bilecekleri için reklamınıza tıklamayı tercih edeceklerdir.

Facebook'a reklam vermek

Facebook’a reklam vermeden önce planlamamız gereken maddelerin bir kısmını paylaştığımıza göre biraz da reklam türlerinden bahsedelim.

Facebook’a Reklam Vermek İçin Tercih Edilen Reklam Modelleri

Bilinirlilik Reklamları

En düşük ücretle en fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacak reklam modelidir. Tamamen daha fazla müşteriye erişmektir amacı. Doğrudan hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Daha çok ilgili reklamlarla ilgilenen kişilere tanıtım yapmaya çalışır.

Değerlendirme Reklamları

Bu reklamlar dönüşüm elde etmeyi hedeflemez. Sadece yönlendirme yaptığınız websitesi veya uygulama için tıklanması amaca hizmet sağlar. Bir tıklama aldığınız zaman, bu sayfa görüntülenmesine dönüşmese bile reklam amacına ulaşmış olur. Verdiğiniz diğer reklamlar da bu verilere göre optimize edilir.

Etkileşim Reklamları

Paylaştığımız gönderinin daha fazla beğeni, yorum ve paylaşım alması için kullanılan reklamlardır.

Dönüşüm Reklamları

Asıl amacı satışları arttırmaktır. Satın alma, başvuru yapma, ödeme bilgileri ekleme, sepete ekleme gibi verilere göre optimize edilmesi hedeflenir.

Planlamamızın nasıl olacağını ve reklam çeşitlerinin ne için kullanılması gerektiğini öğrendiğimize göre artık Facebook’a reklam nasıl verilir öğrenelim.

1-Reklam Türü Seçmek

Facebook’a reklam verirken ilk adım olarak sağ üst köşedeki ok ikonuna tıklayıp daha sonra ‘Reklam Oluştur’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Reklam Oluştur’a tıkladıktan sonra reklam türlerinin olduğu bir pencere karşınıza gelecektir.

beğeni reklamı
Sayfa Beğeni Reklamı

Reklam türünü seçtikten sonra sıradaki aşamamız;

2-Hedef Kitlenin Belirlenmesi

facebook'a reklam verme

Facebook’a reklam verirken en önemli madde! Burada yapacağımız işlem kendi belirlediğimiz stratejiler doğrusunda optimizasyonu en doğru şekilde yaparak, göstermek istediğiniz kişilere ve doğru hedefe ulaşmayı başarmak. Yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanları, bağlantılar ve davranışlar gibi seçenekleri kendi planlarınız doğrultusunda daraltarak giderseniz potansiyel kişilerinize ulaşabilirsiniz. Bu kitle belirleme işlemini yaparken ‘Hedef Kitle Tanımı’ üzerinden değişikliklerinizi ve detayları takip edebilirsiniz.

Hesap, Bütçe ve Süre Belirlenmesi

facebook'a reklam verirken ödeme

Bu esnada reklamın süresini, bütçesini ve reklam setini seçeceksiniz. Reklam seti ayarı belirttiğiniz kampanya altında var olan ya da yeni reklam seti adı vermek için kullanılmaktadır. Süre ayarınızı; Günlük bütçe seçecekseniz süresiz ya da belirli bir tarih ayarlayarak seçebilirsiniz. Toplam bütçeyi seçtiğiniz taktirde vereceğiniz reklamın belirli bir başlangıç ve bitiş tarihi olmalıdır. Sınırlı bütçeniz var ise toplam bütçe seçmenizi öneririz. Para birimi, zaman dilimi ve hesap ülkesi yukarıdaki gibi ayarlanmalıdır.

Teklif ve Ücretlendirme

teklif ve ücretlendirme
Teklif ve Ücretlendirme

Teklif verme aşamasında reklamlarınızı hangi kriterlere göre optimize edeceğinizi (sayfa beğenisi, tıklanma..), ücretlendirmede ise teklif verme kısmındaki kriterlerinize göre ödeyeceğiniz ücreti belirleyeceksiniz.

Görselin Seçimi

facebook'a reklam verirken görsel seçimi

Reklamlarda tahmin edersiniz ki ilk göze çarpan şey görsellik. Görsel kalitesi ve dikkat çekmesi çok önemli bir kriter. Reklamlarınıza 6 görsel yükleme hakkınız var. Fazla görsel yüklemenizin size avantajı her yüklediğiniz görsel için ayrı ayrı istatistikler alırsınız. Tavsiye edilen görsel boyutu 1200×444’tür. Buradaki bir ince önemli detay da görsel içerisinde yazı kullanacaksanız bu yazı görselin %20sinden fazlasını kaplamamalı. Olumsuz bir durumda reklamınız reddedilecektir.

Metinler ve Bağlantı Seçimi

Metin ve Bağlantı

Reklamda kullanılacak metin ve yönlendirilecek olan bağlantı seçimi yapılacak bu aşamada. Metin; reklamınızın açıklamasıdır. Reklamınızın başlık açıklamasını da yazdıktan sonra reklama tıklandığında yönlendirilecek sayfayı buradan seçebilirsiniz.

Facebook’a reklam vermek için izleyeceğimiz adımların sonlarına gelirken sıradaki aşamamız;

Siparişi Tamamlama

Siparişin Tamamlanması

Bütün düzenleme işlemlerini kaydettikten sonra siparişi tamamlamak için ‘Siparişi Ver’ seçeneğine tıklayarak ödeme işlemine geçebilirsiniz.

Ödeme Bilgileri

En son ödeme bilgilerinizi girdikten sonra ‘Gönder’ seçeneğine tıklayıp ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bütün bu işlemler bittikten sonra Facebook tarafından onay sürecine gireceksiniz. Reklamınız olumlu olduğu taktirde yayına alınacaktır. Onay sürecinden sonra reklam durumunuzun bilgisine e-posta ve Facebook bildirimlerinden ulaşabilirsiniz.

https://teknolojikhaberler.net/google-adsensede-%100-onay-nasil-alinir/

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!

Site İçi Arama
Kategoriler
Son Yorumlar
AffiliateLabz
Great content! Super high-quality! Keep it up! :)
Bilim Aşığı
Faydalı bir çalışma
ÖğrenciYardım
Ülkemizin Netflix'te dizilerini görmek gerçekten gurur verici :)
ÖğrenciYardım
Harika bir içerik.
AffiliateLabz
Great content! Super high-quality! Keep it up! :)
Popüler
Son Yorumlar
AffiliateLabz
Great content! Super high-quality! Keep it up! :)
Bilim Aşığı
Faydalı bir çalışma
ÖğrenciYardım
Ülkemizin Netflix'te dizilerini görmek gerçekten gurur verici :)