Hosting Hizmeti Nedir?

Hosting, web sitesi kurmak veya mevcut web sitenizi daha güçlü bir platforma taşımayı hedefler ve yardımcı olur. Kısacası hosting kişilere ve kurumlara web sitelerini internet ortamlarında yayınlaması için hizmet verilen alanların adıdır.

Hosting Faydaları Nelerdir?

7/24 Ulaşılabilirlik

İnternet üzerinden hizmet veriyorsanız 24 saat boyunca ulaşılır olmak zorundasınız. Hosting size bu imkanı sağlar. 24 saat boyunca ziyaretçilerinizin uğrayabilmesi için depo vazifesi görmektedir.

Hosting ile Bütçe Uygunluğu

Kişisel bilgisayarınızı ana sunucu olarak kullanmak sizler için pahalıya mal olacaktır. Hesaba vurulduğu zaman kişisel bilgisayarınızın sürekli olarak açık kalması hem bilgisayarınızın ömrünü kısaltacaktır aynı zamanda elektrik ve internet kullanımından dolayı yüklü bir bütçeye denk gelmektedir. Hosting kiraladığınız zaman daha karlı ve kaliteli bir hizmete ulaşmış olacaksınız.

Daha Hızlı Performans/Hizmet

Hosting kiraladığınız/satın aldığınız şirketlerin internet bağlantıları, evde kullanılan internet hızlarından çok daha yüksek hızda kullanım imkanına sahiptir. Kota sorunu ya da internet hızı için hosting en iyi çözümlerden biridir.

Yetersiz Alan

Yetersiz alan problemi ile karşılaşmamak için hosting sınırsız alan barındıran bir hizmettir. Tercih sebeplerinden en önemli olan maddelerden birisi de budur.

hosting sınırsız hizmet

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Hostingler, kullanıldığı makineye göre farklı hızda ve kullanım amacında olabilir. Bu yüzden kendimize uygun olanı seçebilmemiz için hosting çeşitlerini bilmemiz gerekir. Hosting çeşitlerine bakalım;

Web Hosting: Web hosting hizmeti, web sitenizi veya web uygulamanızı internette yayınlayabilmenizi sağlayan online bir hizmettir. Bir hosting hizmetine kayıt olduğunuzda, basit olarak web sitenizin düzgün şekilde çalışabilmesi için gerekli dosya ve verileri depolayabileceğiniz bir sunucu üzerinde alan kiralamış olursunuz. Web Hosting sağlayıcınız sunucuyu açık ve çalışır tutarak, zararlı saldırılardan koruma ve içeriğinizi (metinler, görseller, dosyalar) sunucudan ziyaretçilerinizin tarayıcılarına aktarmakla görevlidir.

Cloud Hosting: Cloud Hosting farklı farklı birden fazla sunucu ile bir araya gelir. Birden fazla sunucu barındırdığı için sunucular arasında oluşan kesintilerde başka bir sunucunun devreye girmesini sağlar ve siteye erişimin kesilmemesini sağlar. Site ziyaretçisinde artış olduğu zaman ve tahminlerden daha fazla tüketim olduğunda Cloud Hosting siteye kesinti yaşatmadan ek kaynak sağlar. Aynı zamanda kullanılan kaynak kadar ödeme gerçekleştirilir.

WordPress Hosting: WordPress Hosting bir içerik yönetim sistemidir. Bu hosting türü WordPress siteleriniz için özel bir altyapıya sahip yine özel bir hizmet olarak geçmektedir. Bilindiği üzere WordPress kullanan siteler çok fazla CPU tüketirler ve sunucuyu ciddi anlamda yorarlar. Ancak iyi optimize edilmiş bir sunucu, iyi bir donanıma sahip teknoloji ile donatılırsa bu sorun yaşanmaz. İşte tüm bu özelliklerin olduğu hizmete WordPress Hosting adı verilmektedir.

Reseller (Bayi) Hosting: Öncelikle Reseller Hosting hizmetinin tercih edilme nedenlerinden en önemlisi düşük maliyete ve genel kolaylıklara sahip olmasıdır. Reseller Hosting, bir web hosting sağlayıcısı gibi kendi müşterilerinize hosting hizmeti vermenizi sağlar.

VPS: Açılımı, Virtual Private Server (Sanal özel sunucu) anlamına gelir. Bir sunucu birbirinden bağımsız birden fazla sanal sunucu olarak kullanmaya yardımcı olan bir hizmet verir. VPS’ler bir çok amaç için kullanılmaktadır. VPS Sunucular size özel tahsis edilmiş bir bilgisayar gibidir, bu sunucularda download ve upload işlemleri yapabilirsiniz, oyun sunucusu olarak kullanabilirsiniz ve radyo yayınları gerçekleştirebilirsiniz.

Dedicated: Kişisel ya da tek bir şirket için özel olarak ayrılan, paylaşımı olmayan bir internet sunucusudur. Bu sunucular, bazı durumlarda yüksek oranda veri güvenliğinin istendiği zamanlarda bazı büyük şirketler ve kuruluşlar tarafından kullanılabilir. Dedicated sunucular diğer sunuculara göre işlerinizin yüksek kaynak gereksinimlerine daha uygundur.

dedicated hizmet

Hosting Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hosting seçimi tamamen günlük kullanıcı sayısı ve site türü gibi faktörler ile alakalıdır. Seçim yaparken göz ardı edilmemesi gereken bir kaç husus vardır;

e-Posta: Satın almayı düşündüğünüz hosting paketi ile kaç adet mail hesabı açılabileceğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

mail

Disk Alanı: Hosting firmanız ile seçtiğiniz paket karşılığında bir kota belirlemelisiniz.

https://teknolojikhaberler.net/markalasmak-icin-ne-yapilmalidir/