Markalaşmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Markalaşmak için ne yapılmalıdır? Bu konuya geçmeden önce kısaca markalaşmanın ne olduğundan biraz bahsedelim; markalaşmak, özet olarak bir markanın/ürünün kimliğidir. Markalaşmayı farklılaşmak olarak da tanımlayabiliriz.

Markalaşmak için yapmamız gerekenleri sıralayarak gidersek;

1-Marka Adı

Markalaşma sürecinde ilk olarak düşünülmesi gereken, mutlaka ve mutlaka markanın ismidir. Sunacağınız ürün/hizmet ile doğru orantılı olarak hitap eden kitle, yaş ortalaması, cinsiyet gibi optimizasyonlar yapıp marka adınızı oluşturmalısınız.

2-Markalaşmak İçin Marka Algısı Yaratmak

Marka algısı yaratmak dediğimiz kavram aslında sembolik değerler, farklı imaj, popüler kültüre uygun mesajlar yollayarak doğru bir yol çizmektir. Örnek verecek olursak burada, Ülker Kekstra algısından bahsedebiliriz. “Kek değil kekstra” mesaj algısına doğru bir örnek olarak gösterilebilir.

3-Daralma Kuralı

Daralma kuralının önemini şu şekilde açıklayabiliriz; bir markette her şey vardır fakat bir pazarda her şey yoktur. Bu sebeple müşteri kitlenizi daralma kuralına göre belirlemelisiniz. Bunun yanı sıra azami stok yapmak, ucuza alıp/satmak, kategoriye hükmetmek gibi başlıklar ile belirtebiliriz.

4-Tanıtım Kuralı

Burada tanıtımdan bahsedeceğiz kesinlikle reklam ile karıştırmamak lazım. Yıllarca kendini kanıtlamış markaların dışında, müşterileriyle yeni tanışacak ürünlerin/markaların reklamdan daha çok kendilerini kabul ettirmek için ne olduklarını anlatan, güven veren ve ikna eden bir tanıtım ile girmeleri gerekmektedir.

5-Kelime Kuralı

İlk maddede bahsettiğimiz gibi aslında küçük oyunlar sayesinde akılda kalıcı olmayı sağlamak amacı güden bir kuraldır, zihnimizde ne oluşturduğu ile alakalıdır. Kelimelerle anlam oluşturmak tüketicinin zihninde sürekliliği arttırır.

6-Kalite Kuralı

Kalite kuralında tamamen kalite ön plana çıkmaz. Süreklilik, çok satıyor olması ve referanslar kaliteli olduğuna emin olmak için yeterli olmayabilir. Kalite kuralı tamamen markanın kendisini kapsar çünkü.

markalaşmak için kalite

7-Kategori Kuralı

İyi bir şirket/marka sahip olduğu kategoriyi iyileştirmeye ve geliştirmeye çalışmalıdır. Yukarıda da dediğimiz gibi hedef daraltmak en önemli unsurlardandır. Kahve adı altında tanıttığımız bir kahvecide tavuk döner satmanın kimseye faydası olmayacaktır.

8-Jenerik Kuralı

Jenerik kuralının asıl amacı akılda kalıcı bir ifade bırakmaktır. Örneğin yumuşak kağıttan üretilmiş tüm mendillere selpak derken ‘Selpak’ bir marka haline gelmiştir.

9-Genişleme Kuralı

Bir firma yeni bir ürün piyasaya sürdüğünde bu ürüne koyacağı marka ismi için bir çok seçeneğe sahiptir. Bunlar; ayrı olarak yeni ürün için seçilmiş yeni bir marka ismi geliştirme, mevcut markalarından birini uygulama veya mevcut bir marka ile yeni markanın bileşimini kullanma seklinde özetlenebilir.

10-Amblem ve Logo

Markanın ve ürünün kendini tanıtması/duruşu için temel kuraldır. Amblem; markanın sadece işaretle dizayn edilmiş, sembolleştirilmiş haliyken logo ise; isim olarak yazılmış, dizayn edilmiş halidir. Amblemsiz ve logosuz ürüne marka demek doğru olmaz.

https://teknolojikhaberler.net/facebooka-reklam-nasil-verilir/

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
  • Sinan 11 ay önce
   0

   Yararlı bir makale teşekkürler.

  • Veli Tekin 10 ay önce
   0

   Herhangi bir alanda ürününüz varsa ve başarıya ulaşmak istiyorsanız markalaşmanız, markanızı tanıtmanız ve marka bilinirliği sağlamanız gerekli. Bu konuda güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.

Site İçi Arama
Kategoriler
Son Yorumlar
AffiliateLabz
Great content! Super high-quality! Keep it up! :)
Bilim Aşığı
Faydalı bir çalışma
ÖğrenciYardım
Ülkemizin Netflix'te dizilerini görmek gerçekten gurur verici :)
ÖğrenciYardım
Harika bir içerik.
AffiliateLabz
Great content! Super high-quality! Keep it up! :)
Popüler
Son Yorumlar
AffiliateLabz
Great content! Super high-quality! Keep it up! :)
Bilim Aşığı
Faydalı bir çalışma
ÖğrenciYardım
Ülkemizin Netflix'te dizilerini görmek gerçekten gurur verici :)